Óvodás korunkban mindannyiónknak volt dominó készlete, talán még számolni is azon tanultunk meg. Sokan primitív, unalmas játékszernek tartják, pedig játszhatunk vele igencsak gondolkodtató, felnőttek számára is izgalmas játékokat is. (Mint ahogy a Magyar kártyával sem csak "kerek erdőzni" lehet.)
A dominó a XII. századi Kínában jelent meg, valószínűleg a dobókockából alakult ki. Európában az ezerhétszázas évek elején, Olaszországban tűnt fel, ahonnal meghódította az egész kontinenst és eljutott Amerikába is. Hamar rajongókra lelt az angol pub-okban, de nemzeti játékká mégis Latin-Amerikában vált, azon belül is Jamaikán és Puerto Rico-ban. Itt az szomszédok esténként még ma is az utcákon felállított dominó asztalok körül gyülekeznek, és játék közben pletykálják ki a nap eseményeit. A szabályok hasonlítanak az "óvodás" dominóhoz, de két pár játszik egymás ellen pontra, és kb. 7-8 fordulót játszanak egyszerre. A vesztesek fizetik a következő sört. A dominó-világbajnokság döntőjét még a helyi tévé is közvetíti.
Kicsit északabbra, az USA-ban is sok dominózóval találkozhatunk. A karibi behatástól függetlenül a protestantizmus is hozzájárult a játék népszerűségéhez. Történt ugyanis hogy két evangélikus testvért rajtakapott édesapjuk hogy titokban Whist-et játszottak, francia kártyával. A fiúk nem szeppentek meg a verés után, hanem kitalálták hogyan játszhatják a Whist-et az ördög bibliája helyett dominókkal. Ezzel feltalálták Texas nemzeti játékát, a 42-t. A kocsmákban azóta is népszerű a játék, mint ahogy a következő videón is láthatjuk. A játék hasonlít a magyar kártyával játszható hatvanhathoz, ütéseket és ezzel pontokat kell benne szerezni.
Az államokban népszerű még a "Fives up" nevű játék is. Mi Rékával és Szilvivel ezt szoktuk játszani mostanában. A játék során azzal gyűjtünk pontokat, ha a szélső dominó oszlopok szabad végeinek összege öttel osztható. Elsőre talán bonyolultnak tűnhet, de könnyen bele lehet jönni. Gyors, fordulatos játék, jól el lehet beszélgetni mellette. Igazi esti közös kikapcsolódás. (A fenti fotó például egy 5 pontot érő állást mutat: a végek összege: 3 + 2 + 0 = 5.) Meglehetősen összetett stratégiája van, további információt az érdeklődők a Dominoes strategy guide oldalon találhatnak.
A net térnyerésével megnyíltak az online dominó játéktermek is, ahol akár pénzre is játszhatunk.
A kis összeállítás alapján remélem kedvet kaptatok a játékhoz, kezdjünk is bele, számolgassuk a pöttyöket!
Jó iromány Sanyikám, gratulálok! Majd beszélhetünk a játékról, szerintem sokaknak tetszene közülünk, mert sajnos mostnában az én kezeim között sem volt dominó és ugye egy kis változatosság nem árt. Különösen tetszik egyébként az első videó :) A mozdulatlanságokról hirtelen a sakk jutott eszembe.
VálaszTörlésKövetkező hétvégén találkozunk skacok!
Köszi Pallli, majd ha legközelebb találkozunk, kipróbáljuk. Például a 24-ei hétvégén! Az öregurak tényleg nagyon komolyan űzik a sportot. Kicsit másabb, de nekem még ennél is jobban tetszik, ahogy a kínaiak csapkodják a mahjongg-ot. Cseppet gyorsan játsszák. http://www.youtube.com/watch?v=YOiPfMMdVq4&feature=related
VálaszTörlés